Gravel kolo je stvořené pro dobrodružství – a kdo říká, že to platí jen v létě? Sníh, mráz nebo bláto? Žádný důvod nechat kolo v garáži! Zima je skvělou výzvou a přináší úplně nový rozměr ježdění. Pokud to ale nechcete vzdát po prvním mrazivém šlapnutí do pedálů, držte se těchto osmi tipů, jak si zimní gravel užít na maximum.
1. Hlavně to nepřepálit! Začněte kratšími trasami
Z teplé postele vypadá zimní krajina jako něco, kam by se člověk nevypravil ani pro kafe. Ale věřte mi – jakmile se rozjedete, změníte názor. Jen je potřeba začít pomalu. Kratší trasy vám pomůžou vychytat vrstvení oblečení, vyzkoušet, co vás udrží v teple a kdy se začnete potit. Pokud se vrátíte domů jako rampouch, přidejte vrstvu a zkuste to znovu.
2. Bahno je váš kamarád – ale chce údržbu
Zimní gravel = bláto. Nevyhnete se mu, tak ho přijměte. Správné blatníky vás udrží trochu sušší, ale stejně počítejte s tím, že po každé jízdě budete mít rande se svým řetězem a pohonem. Bláto a sůl jsou zabijáci komponentů, takže kolo vždycky očistěte a namažte. Jinak příště může váš výlet skončit už na prvním kopci.
3. Ruce a nohy jako v bavlnce
Chcete si jízdu užít? Udržte v teple ruce a nohy! Letní cykloboty s návleky vám vydrží tak do prvního mrazivého rána. Investice do zimních treter se vám vrátí hned při prvním výjezdu. A rukavice? Dvoje nestačí – vždycky mějte v záloze další pár. Na sjezdy klidně vezměte lyžařské, hlavně že budete moct brzdit!
4. Kopce, ale s rozumem
Dlouhé stoupání vás zahřeje, ale dlouhý sjezd vás zase promění v rampouch. Lepší volbou je trasa s mírnějšími kopci, kde si tělesnou teplotu udržíte konstantní. A když už se dlouhému sjezdu nevyhnete? Mějte s sebou extra bundu a hrubé rukavice, ať se neproměníte v cyklistického sněhuláka.
5. Oblečení? Vrstvy, vrstvy a ještě jednou vrstvy
Tady platí zlaté pravidlo: radši mít víc vrstev a sundávat, než drkotat zuby. Základní vlněná vrstva, izolační fleece a větruodolná bunda – to je moje svatá trojice. A nezapomeňte na extra vrstvy do brašny! Přibalit péřovku na sjezd nebo suché tričko na přestávku se může ukázat jako nejlepší rozhodnutí dne.
6. Když se něco pokazí, buďte připraveni
Defekt v létě? Otrava. Defekt v zimě? Katastrofa, pokud nejste připraveni. Mějte u sebe základní sadu nářadí, náhradní vestu a silné rukavice na opravy. Mrazivý vítr a mokré prsty nejsou ideální kombinace na snahu o zalepení duše. Když jste připraveni, žádná nehoda vás nerozhodí.
7. Termoska jako záchrana
Zima dokáže být zrádná, ale teplý nápoj dokáže zázraky. Vezměte si termosku s čajem nebo teplým ionťákem a uvidíte, jak vám každý doušek zvedne náladu i teplotu. Malá, ale zásadní vychytávka!
8. Nepodceňujte světlo a reflexní prvky
Zimní dny jsou krátké a soumrak přichází dřív, než se nadějete. Kvalitní světlo na kolo a reflexní prvky na oblečení jsou nutností, pokud nechcete zůstat někde v lese po tmě. Bezpečnost především!

Tak co, jdete do toho? Ve Finsku říkají, že neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení. Ale já vám řeknu jedno české moudro: Štěstí přeje připraveným! Tak se oblečte, naplánujte trasu a užijte si zimní gravel na maximum!
Inspirováno: Paul Lande, Ostrava, Bike parts specialist, https://www.paul-lange.cz/
Čtěte také
Jak na oblékání v zimě? Jako cibule!
Chcete si prodloužit cyklistickou sezonu? Stačí se dobře obléct a na kole můžete jezdit i v zimě. Nevíte, jak se obléct? Poradíme vám!
Přečíst